Żeby dotrzeć z Polski do Meksyku trzeba pokonać niemal 10 tysięcy kilometrów. Mimo tak znaczącej odległości związki polsko-meksykańskie mają bogatą historię. Jeszcze kilka lat temu starsi Meksykanie chętnie wspominali, jak w 1943 roku Santa Rosa przyjęła półtora tysiąca polskich dzieci, które opuściły ZSRR razem z Armią Andersa. Dzisiaj skojarzenia Meksykanów z Polską nie są już takie silne, ale problemów ze wskazaniem naszego kraju na mapie nie mają.
Historia im nie obca
– W Meksyku praktycznie wcale nie mówi się o Polsce – twierdzą zgodnie Monica, Luis, Alberto, Pedro i Hugo. Jednak na pytanie z czym kojarzy im się nasz kraj odpowiadają jednogłośnie, że z historią. – Wiemy co Polska przeszła podczas II wojny światowej – przekonuje Pedro. Wtóruje mu Monica dodając, że możemy być dumni ze swojej przeszłości.
Co ciekawe innym najczęstszym skojarzeniem Meksykanów z Polską jest… pogoda. – U was musi być naprawdę zimno – mówi Luis. Takie podejście nie może jednak specjalnie dziwić. Gdy w Polsce szykujemy się do pierwszych przymrozków, w stolicy Meksyku temperatury nadal przekraczają 20 stopni Celsjusza.
– A mnie Polska kojarzy się z piwem – zaskakuje z kolei Hugo. Co ciekawe w Meksyku, choć dominuje tequila, piwo również należy do popularnych trunków.
Pomnik Jana Pawła II w Guadalupe/fot. Thelmadatter via Wikipedia – na podstawie licencji CC/
Od Chopina do Lewego
Znacznie lepiej mieszkańcy kraju Azteków radzą sobie z pytaniem o znanych Polaków. – Wszyscy w Meksyku pamiętamy Jana Pawła II. To był wielki człowiek i wspaniały papież – opowiada Monica. Jak podkreśla, Ojciec Święty kochał Meksyk. Na dowód przytacza liczby. – Papież aż pięć razy do nas przyjeżdżał. Byliśmy jednym z najczęstszych miejsc jego podróży apostolskiej – przekonuje. Monica podkreśla też, że w Meksyku można znaleźć wiele pomników Jana Pawła II. Inny znany Polak, o którym słyszała? – Oczywiście Lech Wałęsa! Solidarność! – odpiera.
Jak się okazuje Meksykanom doskonale znana jest także… – Maria Curie. Słyszeliśmy o jej dorobku. Dwukrotnie dostała Nagrodę Nobla – podkreślają Luis i Hugo. W Meksyku do popularnych Polaków zalicza się również Roman Polański. – To świetny reżyser – przekonuje Alberto wymieniając jednym tchem filmy Polaka. W kraju Azteków nie raz słyszano też o Fryderyku Chopinie.
Meksykanie pytani o nazwiska polskich piłkarzy podają przeważnie tylko jedno – Lewandowski. Napastnik reprezentacji Polski i Bayernu Monachium w Meksyku jest znany i szanowany. Pozostali piłkarze z kadry Adama Nawałki są dla Meksykanów raczej anonimowi. Nieliczni kojarzą jeszcze Łukasza Piszczka czy Wojciecha Szczęsnego.
Reprezentacja Polski przed meczem z Meksykiem w 1978 roku
Spór o wynik
– Wiem, że pokonaliście nas na Mistrzostwach Świata w 1978 roku. To jednak dawne czasy. Tym razem to my wygramy 2:1 – przekonuje Luis. Podobnie uważa Alberto, który typuje 2:0. Panowie są jednak w mniejszości. W Meksyku, choć wysoko oceniają umiejętności swojej drużyny, zdają sobie sprawę, że Polska to trudny przeciwnik. – Obawiam się, że wygra Polska. Myślę, że może być nawet 3:1 – ocenia Pedro. Końcowy triumf naszej drużyny przewidują też Monica i Hugo.
Weryfikacja tych typów nastąpi już dziś wieczorem. Początek meczu Polska – Meksyk o 20:45 w Gdańsku.
Artykuł powstał przy pomocy i wsparciu Aleksandry Kozłowskiej.
Musisz być zalogowany by opublikować komentarz Zaloguj się