Dzisiaj ruszają 12. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Polskę reprezentować będzie ośmiu zawodników i trzech przewodników. Jest to najmniej liczna kadra od czasu pierwszej zimowej paraolimpiady w Ornskoldsviku, gdzie biało-czerwone barwy reprezentowało siedmiu sportowców. Kto w tym roku tworzy kadrę paraolimpijską? Oto oni:
Iweta Faron – biegi narciarskie / biathlon
Zaledwie osiemnastoletnia debiutantka z Obidowa. Cierpi na wrodzony niedorozwój prawej dłoni. Ze sportem związała się już jako ośmiolatka. Od trzech lat trenuje z kadrą narodową pod okiem Jana Ziemianina. W Pjongczangu wystartuje w następujących konkurencjach podgrupy LW8:
Biegi narciarskie: bieg długi
Biathlon: bieg sprinterski/ bieg średni / bieg długi
Piotr Garbowski – biegi narciarskie / biathlon (przewodnik Jakub Twardowski)
W przeciwieństwie do Iwety Faron, Piotr Grabowski jest niezwykle doświadczonym zawodnikiem. Urodził się 14 września 1973 roku. Podobnie jak dwójka jego rodzeństwa cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej. W swojej karierze zostawał mistrzem Polski w biathlonie osób niewidomych i słabowidzących, a w zeszłym roku zajął 9. miejsce na mistrzostwach świata w Niemczech. Na paraolimpiadzie wystartuje w kategorii B3 w następujących konkurencjach:
Biegi narciarskie: bieg krótki / bieg średni / bieg długi
Biathlon: bieg krótki / bieg średni / indywidualny biathlon długi / sztafeta
Maciej Krężel – narciarstwo alpejskiej (przewodniczka Anna Ogarzyńska)
Dwudziestosześciolatek z Dąbrowy Górniczej. Startował na paraolimpiadzie w Vancouver 2010 i Soczi. Jego największym osiągnięciem jest dwukrotne zdobycie Pucharu Europy. Nie widzi na lewe oko, natomiast w prawym pole widzenia ma zawężone. Na nartach jeździ od zawsze. W Korei postara się wywalczyć medale w podgrupie B3 z przewodniczką Anną Ogarzyńską. Maciej wystartuje w:
Narciarstwo alpejskie: zjazd / super gigant / superkombinacja / slalom gigant / slalom
Łukasz Kubica – biegi narciarskie (przewodnik Wojciech Suchwałko)
Kolejny podopieczny trenera Jana Ziemianina. Podobnie jak Piotr Grabowski jest osobą niedowidzącą, która wystartuje w kategorii B3. Jego najlepszym wynikiem w karierze jest 7. miejsce w sztafecie na mistrzostwach świata w 2017 roku. Biega również w maratonach. Polak zawalczy w następujących konkurencjach:
Biegi narciarskie: bieg krótki / bieg średni / bieg długi / sztafeta
Kamil Rosiek – biegi narciarskie, biathlon
Prawdziwy człowiek instytucja. Zimą biega na nartach, a w lecie stara się grać w piłkę nożną, co również nie wychodzi mu najgorszej. Paraolimpiada w Pjongczang jest jego czwartą imprezą tej rangi. Najlepsze miejsce zajął w Soczi. Tam razem z Witoldem Skupieniem był 6. w sztafecie. TUTAJ możecie przeczytać naszą rozmowę z Kamilem.
Biegi narciarskie: bieg sprinterski / bieg średni / bieg długi
Biathlon: bieg krótki / bieg średni / indywidualny bieg długi / sztafeta
Igor Sikorski – narciarstwo alpejskie
Najprawdopodobniej nasza największa szansa medalowa. Igor od zawsze był związany ze sportem, ale wypadek w 2007 roku i uraz kręgosłupa zweryfikowały jego plany. W dosyć przypadkowy sposób związał się z narciarstwem alpejskim, które stało się jego nową miłością. W 2014 roku wystartował w Soczi, ale bez większych sukcesów. Polak będzie rywalizował w grupie osób siedzących LW11. TUTAJ możecie przeczytać rozmowę z naszym paranarciarzem!
Narciarstwo alpejskie: zjazd / super gigant / superkombinacja / slalom gigant / slalom
Witold Skupień – biegi narciarskie, biathlon
Kolejny nasz reprezentant z doświadczeniem paraolimpijskim. Witold utracił przedramiona w wyniku wypadku sprzed siedemnastu lat. Trzykrotnie zostawał mistrzem Polski, a rok temu zdobył wicemistrzostwo świata w sprincie w stylu dowolnym. W grupie startujących na stojąco zawalczy w:
Biegi narciarskie: bieg sprinterski, bieg średni, bieg długi, sztafeta
Biathlon: bieg sprinterski
Wojciech Taraba – parasnowboard
Sporty zimowe uprawiał od dziecka. Najbardziej uwielbiał snowboard. Niestety w 2004 roku doznał wypadku na trasie, który spowodował wieloodłamkowe złamania piszczela i strzałki w podudziu. Z powodu serii błędów lekarskich stracił prawą nogę. Do sportu powrócił dopiero w 2012 roku. W Soczi wystartował dzięki dzikiej karcie, ale nie wywalczył medalu. W tym roku zaprezentuje się w:
Parasnowboard: banked slalom / boarder cross