Magazyn Sportowiec – wywiady, analizy, komentarze sportowe

Powtórzyć sukces Tomasza Sikory. Polscy biathloniści gotowi do mistrzostw świata

Trener kadry kobiet Michael Greis na mistrzostwa świata zabrał czwórkę na którą konsekwentnie stawia w tym sezonie. Będą to Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Kinga Zbylut i Magdalena Gwizdoń. Do składu załapała się też Joanna Jakieła, która przyzwoicie wypadła na mistrzostwach świata juniorek.

Adam Kołodziejczyk również nie zaskoczył. Do Anterselwy pojadą Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec. Ponadto w sztafecie pobiegnie Marcin Szwajnos.

 

>> MONIKA HOJNISZ-STARĘGA POWALCZY O PODIUM?

W tym sezonie z naszych zawodniczek najlepiej spisywała się Monika Hojnisz-Staręga. Liderka naszej kadry niemal w każdym starcie łapała się do czołowej „20”, a czterokrotnie wchodziła też do najlepszej „10”. W ostatnim starcie przed mistrzostwami świata była czwarta w biegu masowym. Potwierdziła tym samym swoją niezłą formę.

Numerem dwa w naszej kadrze jest Kamila Żuk. Na dwanaście startów w tym sezonie punkty zdobywała ośmiokrotnie. Najlepiej wypadła na początku stycznia w Oberhofie. W sprincie zajęła wówczas dziewiąte miejsce. I to w tej konkurencji, przy dobrym strzelaniu, można liczyć na jej dobry start.

Monika Hojnisz-Staręga w Oberhofie

Kinga Zbylut w tym sezonie nie może złapać stabilności i startuje bardzo w kratkę. W Pucharze Świata punkty zdobyła tylko dwa razy, gdy była w grudniu 14. i 19. w Hochfilzen. Jeszcze słabiej wygląda dorobek Magdaleny Gwizdoń. Najstarsza zawodniczka w naszej kadrze w tym sezonie najwyżej była na 57. pozycji.

W przypadku panów przywykliśmy już do bardzo odległych lokat. Dość powiedzieć, że największym sukcesem w tym sezonie jest 47. miejsce Grzegorza Guzika w biegu indywidualnym w Oestersund.

>> NAWIĄZAĆ DO SUKCESU SIKORY

Polscy kibice mają bardzo dobre wspomnienia z Anterselwą. W końcu to właśnie na tych trasach 25 lat temu Tomasz Sikora został mistrzem świata. Obecni kadrowicze na włoskich trasach nie zbliżyli się jednak do takich wyników.

Monika Hojnisz-Staręga najwyżej w Anterselwie była przed rokiem. Zajęła wówczas szóstą lokatę w sprincie. Na dziewiątej pozycji w Anterselwie zameldowała się… 15 lat temu Magdalena Gwizdoń. Tak wysoko Polka uplasowała się w sprincie.

Kamila Żuk i Kinga Zbylut nie mogą pochwalić się takimi rezultatami uzyskanymi w Anterselwie. Ta pierwsza legitymuje się 51. miejscem w sprincie (2018 i 2019 rok), natomiast ta druga 80. lokatą w tej samej konkurencji (2018 rok).

Nieco lepiej na tym tle wypadają panowie. Łukasz Szczurek swoje pierwsze punkty Pucharu Świata w karierze zdobył właśnie w Anterselwie. W sezonie olimpijskim 2009/10 zajął 28. pozycję w biegu indywidualnym. Grzegorz Guzik najlepszy rezultat osiągnął w 2018 roku, gdy uplasował się na 30. lokacie w sprincie. Andrzej Nędza-Kubiniec legitymuje się 51. miejscem sprzed dwóch lat.

>> NAPISAĆ NOWĄ HISTORIĘ

Magdalena Gwizdoń podczas strzelania

Najlepszymi wynikami na mistrzostwach świata może pochwalić się Monika Hojnisz-Staręga. W 2013 roku 21-letnia wówczas biathlonistka wywalczyła brązowy medal w biegu masowym na mistrzostwach świata w Nowym Mieście. W ostatnich latach liderka naszej kadry nie zbliżyła się jednak do tego osiągnięcia.

Dla Magdaleny Gwizdoń mistrzostwa świata w Anterselwie są już 18. taką imprezą w karierze. Jej najlepsze wyniki to siódme lokaty uzyskane w 2008 i 2015 roku. Obie w sprincie.

Mają co poprawiać natomiast Kamila Żuk i Kinga Zbylut. Nasze zawodniczki swoje „życiówki” ustanowiły rok temu w Oestersund. Nie są to jednak wyniki zbyt imponujące. Kamila Żuk najwyżej była na 36. lokacie, natomiast Kinga Zbylut na 66.

Łukasz Szczurek swój najlepszy wynik w karierze uzyskał na mistrzostwach świata w 2013 roku w Nowym Mieście, gdy zajął 41. miejsce w biegu indywidualnym. Grzegorz Guzik najwyżej był z kolei rok temu. Wówczas na 50. pozycji ukończył bieg pościgowy. Andrzej Nędza-Kubiniec może natomiast pochwalić się 53. miejscem uzyskanym w 2017 roku w biegu indywidualnym.

Marcin Szwajnos i Joanna Jakieła debiutują na mistrzostwach świata.

Mistrzostwa świata w Anterselwie rozpoczną się od sztafety mieszanej. Biało-czerwoni wystąpią w niej w składzie: Kinga Zbylut, Kamila Żuk, Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek. Impreza zakończy się 23 lutego biegami masowymi.