Podczas rozgrywanego w Szkocji turnieju reprezentanci Polski w kabaddi spisywali się znakomicie. Nasi zawodnicy pokonali pewnie Włochy, Anglię, Norwegię i Szkocję. W finale rywalami Polaków byli Holendrzy. Biało-czerwoni spokojnie uporali się z przeciwnikiem, wygrywając 48:27.
W pięciu meczach Polacy zdobyli 287 punktów, tracąc jedynie 121. Świetnie spisywał się zwłaszcza Piotr Pamulak, wybrany MVP turnieju. Zdobył on aż 153 oczek. Mistrzostwa Europy były dla naszej reprezentacji ostatnim poważnym sprawdzianem przed styczniowymi mistrzostwami świata.
>> CO TO JEST?
Gra przypomina naszego berka, ale wymaga większej siły. W grze biorą udział dwie drużyny liczące sobie 12 zawodników. Wyznaczony zawodnik musi wejść na połowę przeciwnika i dotknąć któregoś z rywali, a następnie uciec. Ma na to 20 sekund. Tu rodzi się jednak trudność, bo rywale zawsze rzucają się na atakującego. Jeśli zawodnik ucieknie zdobywa punkty, a dotknięty zawodnik siada na ławce. Jeśli nie, sytuacja jest odwrotna. Gra toczy się 40 minut albo do czasu wyeliminowania wszystkich przeciwników.
Kabaddi nic nie mówi kibicom w Polsce, ale to jedna z najpopularniejszych dyscyplin w południowo-wschodniej Azji. Jej historia sięga czterech tysięcy lat. W Bangladeszu uchodzi za sport narodowy, a w Indiach, Pakistanie i Iranie ma status kultowej. Coraz więcej osób gra też w kabaddi w Japonii, Korei Południowej czy Tajlandii.
Dyscyplina na popularności zyskuje powoli również w Europie, ale daleko do zainteresowania jakim cieszy się w Azji. W samych tylko Indiach rozgrywki w kabaddi śledzi około 200 milionów ludzi. W najlepszej lidze świata występuje również kapitan reprezentacji Polski Michał Śpiczko.
Wraz z rosnącą popularnością kabaddi Azjaci podejmują coraz intensywniejsze kroki, aby dyscyplina dołączyła do programu olimpijskiego. Na razie jest to mało prawdopodobne, ale w przyszłości nie można tego wykluczyć. Igrzyska nie cieszą się w Indiach czy Bangladeszu wielkim zainteresowaniem, a to jednak spory rynek medialny. Poza tym MKOl ostatnio wyszedł naprzeciw oczekiwaniom państw Oceanii, dołączając do programu olimpijskiego rugby siedmioosobowe.
Na razie kabaddi od 1990 roku jest rozgrywane podczas Igrzysk Azjatyckich. W dotychczasowych edycjach zawsze wyrywali Hindusi.