Magazyn Sportowiec – wywiady, analizy, komentarze sportowe

Dominatory 2019: Nominowani w kategoriach „Sporty wodne”, „Sporty walki”, „Sporty halowe” i „Sporty przyszłości”

"Dominatory" to plebiscyt jakiego w polskim sporcie jeszcze nie było

W kategorii „Sporty wodne” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku osiągnęli wybitne sukcesy w dyscyplinach wodnych.

NOMINOWANI W KATEGORII „SPORTY WODNE”

             

>> MATEUSZ WILANGOWSKI, MIKOŁAJ BURDA, MARCIN BRZEZIŃSKI, MICHAŁ SZPAKOWSKI

Wreszcie wyszli z cienia i pokazali pełnię swoich możliwości. Znakomity sezon czwórka bez sternika ukoronowała złotem wywalczonym podczas mistrzostw świata w Linzu. Po drodze zostali też wicemistrzami Europy.

>> AGNIESZKA KOBUS-ZAWOJSKA, MARTA WIELICZKO, MARIA SPRINGWALD, KATARZYNA ZILLMANN

W tym roku „Lwice Urbana” nie zdominowały rywalizacji tak jak w zeszłym sezonie, ale to nie znaczy, że nie było sukcesów. Na mistrzostwach świata w Linzu nasza czwórka podwójna sięgnęła bowiem po srebro.

>> DOMINIK CZAJA, WIKTOR CHABEL, SZYMON POŚNIK, FABIAN BARAŃSKI

Ten zespół w tym sezonie rozkręcał się z występu na występ. Najpierw czwórka podwójna świetnie spisywała się w Pucharze Świata, który wygrała. Później kropkę nad i została postawiona podczas mistrzostw świata, na których wywalczyli srebro.

>> MATEUSZ KUSZNIEREWICZ

Gdy wydawało się, że jego sportowa kariera jest już historią, zaskoczył wszystkich i znów sięgnął po najwyższe laury. W czerwcu w Porto Cervo został mistrzem świata w klasie Star. Był to jego pierwszy tytuł od jedenastu lat.

>> MARTA WALCZYKIEWICZ

Wyróżnia ją nie tylko różowy kajak, ale również wielka determinacja. Ten sezon zaczęła od poważnej kontuzji, która o mały włos nie wyeliminowała ją ze sportu. Ona się jednak nie poddała i na mistrzostwach świata wywalczyła srebrny medal. Dołożyła do tego brąz Igrzysk Europejskich.

>> TOMASZ KACZOR

Jeszcze rok temu miał kończyć karierę. Pomocną dłoń podał mu jednak Marek Ploch i chęć wygrywania znów w nim odżyła. Na Igrzyskach Europejskich wywalczył złoty medal, a na mistrzostwach świata srebrny.

>> ANNA PUŁAWSKA, KAROLINA NAJA, KATARZYNA KOŁODZIEJCZYK, HELENA WIŚNIEWSKA

Na te dziewczyny zawsze można liczyć. Osada K4 na 500 metrów w tym roku jak zwykle pływała na świetnym poziomie, co zaowocowało brązowymi medalami na Igrzyskach Europejskich i mistrzostwach świata.


W kategorii „Sporty walki” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku osiągnęli wybitne sukcesy w dyscyplinach walki.

NOMINOWANI W KATEGORII „SPORTY WALKI”

>> JULIA KOWALCZYK

W tym roku judoczka zadziwiła świata, wywalczając brązowy medal na mistrzostwach świata w Tokio. Dokonała tego, choć po drodze musiała mierzyć się z dużo wyżej notowanymi rywalkami i walczyć w dwóch wyczerpujących dogrywkach.

>> ALEKSANDRA ZAMACHOWSKA, EWA TRZEBIŃSKA, MAGDALENA PIEKARSKA, RENATA KNAPIK-MIAZGA, BARBARA RUTZ

Szpadzistki są bez wątpienia wizytówką naszej szermierki. Mimo że nie udało się im wywalczyć medalu mistrzostw świata, to ten sezon i tak jest niezwykle udany. Biało-czerwone sięgnęły po mistrzostwo Europy, a także kilkukrotnie wygrały w zawodach Pucharu Świata. Dzięki temu plasują się na pierwszym miejscu w rankingu światowym.

>> MAGOMEDMURAD GADŻIJEW

Jeden z liderów naszej kadry zapaśniczej. Na tegorocznych mistrzostwach świata długo czekaliśmy na medal. Złą serię przełamał dopiero on, zwyciężając w walce o trzecie miejsce. Teraz chciałby powtórzyć ten sukces za rok w Tokio.

>> MAGDALENA SKRAJNOWSKA

Mówisz sumo, myślisz Japonia. Okazuje się jednak, że od tej reguły są wyjątki. Jednym z nich jest właśnie nasza sumitka, która w tym roku została mistrzynią świata w wadze do 73 kg. Do tego dołożyła jeszcze brąz na mistrzostwach Europy.

>> ZOFIA SZAWERNOWSKA

Kobieta orkiestra. Na co dzień mama, psycholog, trener mentalny i… mistrzyni sportów walki. W tym roku wywalczyła złoto na mistrzostwach świata w grapplingu. To dyscyplina będąca połączeniem kilku stylów walki.

>> MACIEJ MAZUR

Do grona nominowanych załapał się niemal w ostatniej chwili. Zasłużył sobie jednak na to, bo w Tokio wywalczył mistrzostwo świata w karate Shinkyokushin. Sytuacja, że ktoś spoza Japonii sięgnął po ten tytuł, miała miejsce po raz pierwszy od 1975 roku.

>> EWA PIETRZYKOWSKA

Jeszcze kilka lat temu niektórzy twierdzili, że kickboxing nie jest dla kobiet. Jej to jednak nigdy nie zrażało, a w tym roku potwierdziła, że obrana droga była słuszna. Na ostatnich mistrzostwach świata w Sarajewie stanęła bowiem na najwyższym stopniu podium.


W kategorii „Sporty halowe” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku osiągnęli wybitne sukcesy w dyscyplinach rozgrywanych w hali. „Magazyn Sportowiec” zaliczył do tej kategorii przedstawicieli tych dyscyplin, których nie dało się jednoznacznie przypasować do innych kategorii.

NOMINOWANI W KATEGORII „SPORTY HALOWE”

              

>> KLAUDIA BREŚ

Długo czekała na złoty medal seniorskich mistrzostw. Cierpliwość jednak popłaciła, bo z chorwackiego Osijeku wróciła już jako mistrzyni Europy w pistolecie pneumatycznym. Sukces to tym większy, że przed mistrzostwami zanotowała najgorszy występ w karierze.

>> MATEUSZ RUDYK

Na co dzień zmaga się nie tylko z rywalami, ale też cukrzycą. Mimo to w kolarstwie torowym odnosi coraz większe sukcesy. Na mistrzostwach świata w Pruszkowie wywalczył brązowy medal. Jest to pierwszy w historii medal Polaka w najbardziej prestiżowej konkurencji – sprincie.

>> ALEKSANDRA MIROSŁAW

Za nią jeden z najlepszych sezonów karierze. Najpierw została mistrzynią świata, potem mistrzynią Europy we wspinaczce sportowej na czas. Na światowym czempionacie była również czwarta w kombinacji, zapewniając sobie kwalifikację na wymarzone Igrzyska Olimpijskie.

>> NATALIA BAJOR, NATALIA PARTYKA, LI QIAN

Za naszą drużyną tenisa stołowego bardzo udany rok. Na Igrzyskach Europejskich biało-czerwone wywalczyły brązowy medal, pokonując po zaciętym meczu Węgierki. Na drużynowych mistrzostwach Europy nasz zespół również nie zamierzał tanio sprzedać skóry i stanął na najniższym stopniu podium.

>> JOANNA ŁOCHOWSKA

Mistrzostwa świata nie poszły do końca po jej myśli, ale za to wszystko wyszło jak należy na mistrzostwach Europy. W Batumi wywalczyła swoje trzecie złoto z rzędu w kategorii do 55 kg.

>> ŁUKASZ JAWORSKI i ARTUR ZAKRZEWSKI

Sportową Polskę zadziwili w czerwcu, zdobywając złoto na Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Triumf wyskakali sobie w skokach synchronicznych na trampolinie.

>> MARCIN MAJKA

Mistrz Europy w konkurencji karabin 60 metrów w pozycji leżącej. W Bolonii poza sukcesem indywidualnym, świętował też złoto w drużynie.


W kategorii „Sporty przyszłości” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku osiągnęli wybitne sukcesy w stosunkowo młodych dyscyplinach. Konkurencje te stopniowo zyskują jednak sobie coraz większą popularność i grono odbiorców.

NOMINOWANI W KATEGORII „SPORTY PRZYSZŁOŚCI”

            

>> KLAUDIA HARTMANIS

Od lat odnosi sukcesy w sportach wrotkarskich, ale w Polsce pozostaje mało znana. A szkoda, bo chociażby w tym roku wywalczyła brąz na Igrzyskach Sportów Wrotkarskich, a także srebro w Pucharze Świata.

>> ZOFIA TUŁA

W kajaku robi prawdziwe cuda. W jej portfolio są akrobacje, które przeciętnemu człowiekowi nawet by nie przyszły na myśl. A przy tym jeszcze odnosi wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. W tym roku wywalczyła brąz na mistrzostwach świata w kajakarskim freestyle’u.

>> PIOTR „GRABO” GRABOWSKI

Wydawałoby się, że wsady do kosza to jedynie element koszykówki. Nic bardziej mylnego. Jest to bowiem już oddzielna dyscyplina i jak się okazuje biali też potrafią skakać. „Grabo” udowodnił to na mistrzostwach świata, na których sięgnął po srebro.

>> DAWID GODZIEK

X-Games to coroczna impreza, która gromadzi najlepszych przedstawicieli sportów ekstremalnych na świecie. W tej dziedzinie to swoiste Igrzyska. My również mamy się czym pochwalić, bo Dawid Godziek w tym roku wywalczył na nich brąz w konkurencji BMX Dirt.

>> DAWID RZĄCA

Najbardziej utytułowany mounainboarder w Polsce. Dyscyplinie, która w dużym uproszczeniu polega na robieniu akrobacji i tricków na specjalnie do tego przystosowanej desce. Polak tę sztukę opanował do perfekcji i w tym roku na mistrzostwach świata wywalczył srebro i brąz.

>> KRYSTIAN KOWALEWSKI

Ma 21 lat, a na swoim koncie już liczne sukcesy. I tak na przykład w tym roku był drugi na The World Urban Games w parkour freestyle. To dyscyplina, która w uproszczeniu polega na skakaniu po czym tylko się da. Ale oczywiście w dobrym stylu.

>> KAMILA KUBIK

Specjalizuje się w treningach wytrzymałościowo-siłowych. I choć street workout trenuje od kilku lat, to w tym roku wywalczyła już mistrzostwo świata.