Magazyn Sportowiec – wywiady, analizy, komentarze sportowe

Wielkie sukcesy i spore zawody. Jak potoczyły się losy medalistów Igrzysk Europejskich z Baku?

Radość Angeliki Wątor po zdobyciu złotego medalu

W Baku biało-czerwoni wywalczyli dwa złote, osiem srebrnych i dziesięć brązowych medali. Pozwoliło to naszej ekipie na zajęcie 19. lokaty w klasyfikacji medalowej. Był to wynik przyzwoity, choć niektórzy liczyli na więcej. Zwłaszcza że na najwyższym stopniu podium w stolicy Azerbejdżanu stanęły wówczas jedynie Angelika Wątor i Marta Walczykiewicz.

>> MARTA WALCZYKIEWICZ

Dla Marty Walczykiewicz Igrzyska Europejskie w Baku były tylko przystankiem na drodze pełnej sukcesów. Polka jeszcze w tym samym roku wywalczyła wicemistrzostwo świata w Mediolanie. Kluczowym wydarzeniem były jednak Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Marta wywalczyła na nich swój upragniony medal, zajmując drugie miejsce w jedynce.

„Cieszyłam się jakbym wywalczyła złoto. Tak się czułam. Bardzo długo czekałam na ten medal. Był tym o czym marzyłam i śniłam po nocach” – mówiła „Magazynowi Sportowiec” Marta Walczykiewicz.

W Mińsku Marta Walczykiewicz jako jedna z nielicznych będzie mogła drugi raz z rzędu wywalczyć medal Igrzysk Europejskich. W stolicy Białorusi Polka wystąpi na swoim koronnym dystansie.

>> ANGELIKA WĄTOR

Jedna z największych bohaterek naszej ekipy w Baku. Triumf Angeliki Wątor był zarazem jedną z największych polskich niespodzianek Igrzysk. Należy jednak pamiętać, że większość ekip nie przysłało do Azerbejdżanu najmocniejszych składów. Mimo upływu lat, złoto z Baku wciąż pozostaje największym sukcesem w karierze naszej szablistki.

Obecnie Angelika Wątor walczy wraz z koleżankami o awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Gdyby udało jej się zrealizować ten cel, zadebiutowałaby w imprezie tej rangi, ponieważ na Igrzyska do Rio de Janeiro się nie dostała. Na ostatnich mistrzostwach Europy 25-latka zajęła 34. miejsce. Wcześniej przyzwoicie wypadła na Pucharze Świata w Tunisie, w którym była 12.

W ostatnich latach zawodniczka z Zagłębia stała się rozpoznawalna nie tylko dzięki wynikom, ale również dodatkowej działalności. Szablistka angażuje się w pomoc schroniskom, chętnie bierze też udział w sesjach zdjęciowych. W 2018 roku Angelika Wątor została wybrana nawet do Rady Powiatu Będzińskiego.

>> KATARZYNA NIEWIADOMA

Piękna kolarka w Baku wywalczyła srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego. Miała wówczas 20 lat, a jej kariera dopiero nabierała tempa. Jeszcze w tym samym roku Polka została mistrzynią Europy do lat 23, a także zajęła znakomite 7. miejsce na mistrzostwach świata seniorek.

Rok później Katarzyna Niewiadoma coraz częściej zaczęła gościć w światowej czołówce. Była między innymi druga w wyścigu Strade Bianche. Do końca walczyła też o medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, zajmując ostatecznie 6. lokatę.

Obecnie nasza zawodniczka jest jedną z najlepszych kolarek na świecie. Wydaje się jednak, że wciąż nie zaprezentowała pełni swoich możliwości. Okazja na to będzie w Tokio, gdzie Polka będzie jedną z polskich nadziei na medal. W Mińsku Katarzyna Niewiadoma nie wystartuje, choć kolarstwo pozostało w programie imprezy.

>> KATARZYNA KRAWCZYK

Jedna z najzdolniejszych polskich zapaśniczek ostatnich lat, niestety bez szczęścia do zdrowia. Poważne kontuzje zastopowały jej nieźle rokującą karierę. Jednak w 2015 roku Katarzyna Krawczyk wydawała się być na dobrej drodze do wielkich sukcesów.

W Baku wywalczyła srebrny medal, a rok później na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro była prawdziwą rewelacją turnieju. W Brazylii medalu co prawda nie zdobyła, ale pozostawiła po sobie dobre wrażenie. Rok temu wróciła po długiej walce z kontuzją i wywalczyła brąz mistrzostw Europy.

„Kiedy dopadają mnie różne problemy zdrowotne pokazuję, że nie jest łatwo mnie złamać. Pokonuję te wszelkie przeciwności. Może zrobię dwa kroki wstecz, ale tylko po to żeby później wykonać pięć do przodu. Bo mam ważny cel: walczę o swoje marzenia” – mówiła „Magazynowi Sportowiec” Katarzyna Krawczyk.

>> ZAPAŚNICY

Roksana Zasina Igrzyskach Europejskich wywalczyła srebrny medal w wadze do 53 kg. Był to wówczas jeden z dwóch jej największych sukcesów. W kolejnych latach zapaśniczka dołożyła jednak kolejne. Dwukrotnie stała na podium mistrzostw Europy, a w 2017 roku wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata.

Srebro w Baku wywalczył również Magomedmurad Gadżijew. Dla Dagestańczyka z pochodzenia był to pierwszy wielki sukces w barwach reprezentacji Polski. Później doszły kolejne. Cztery medale mistrzostw Europy, w tym jeden złoty, a także wicemistrzostwo świata z 2017 roku. Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro walczył dzielnie, ale ostatecznie był szesnasty.

Brąz na Igrzyskach Europejskich w Baku wywalczyli też Iwona Matkowska i Radosław Marcinkiewicz. Dla tej pierwszej było to ukoronowanie bogatej kariery, dla tego drugiego największe osiągnięcie w karierze.

>> SIATKARKI

Igrzyska Europejskie w Baku były pierwszą imprezą, na której reprezentacje Polski poprowadził Jacek Nawrocki. Szkoleniowiec zaczął z wysokiego C, bo z turnieju przywiózł srebrny medal. Biało-czerwone w stolicy Azerbejdżanu w dramatycznych bojach pokonywały Niemki (ćwierćfinał) i Serbki (półfinał). W finale nie miały jednak wiele do powiedzenia w starciu z Turczynkami.

Wtedy reprezentacja Polski była w budowie. Nie zrealizowała zresztą głównego celu jakim był awans na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro. Po czterech latach wreszcie widać efekty mozolnego tworzenia kadry. Polki po blisko dekadzie przerwy znów zagrają w Final Six Ligi Narodów (dawniej World Grand Prix), a ich gra ponownie cieszy oko. Dość powiedzieć, że w obecnym składzie znajdują się tylko dwie zawodniczki, które w Baku sięgnęły po srebro.

>> KAROL ROBAK

Rewelacja Igrzysk Europejskich w Baku. Nasz taekwondzista miał zaledwie 17 lat, gdy wywalczył srebrny medal. W drodze do podium nastolatek pokonał wówczas mistrza olimpijskiego z Londynu Serveta Tazegula.

Od sukcesu w Baku kariera Polaka znacząco przyspiesza, choć na jego koncie nie ma jeszcze spektakularnych osiągnięć. Wielu jednak uważa, że w Tokio jest w stanie sprawić miłą niespodziankę.

>> BOKSERZY

W Baku nasi bokserzy wywalczyli aż cztery medale – jeden srebrny i trzy brązowe. Prym wiodły tutaj panie, które aż trzykrotnie stanęły na podium. Srebro wywalczyła Sandra Drabik, a brąz Lidia Fidura i Aneta Rygielska. Honor panów uratował Mateusz Polski.

Dla całej czwórki krążki z Igrzysk Europejskich są największymi sukcesami w karierze. Żadnemu z tego grona nie udało się też pojechać na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro. Na pocieszenie, w Mińsku Sandra Drabik i Aneta Rygielska będą mogły nawiązać do swoich sukcesów sprzed czterech lat.

>> PŁYWACY

Europejska federacja pływacka bardzo krytycznie oceniała Igrzyska Europejskie, więc do Baku zgodziła się wysłać jedynie juniorów. Nasi zawodnicy wypadli tam przyzwoicie wywalczając srebro i dwa brązy. Na drugim stopniu podium stanął Paweł Sendyk, a na trzecim Karol Zbutowicz. Ponadto trzecie miejsce zajęła sztafeta w składzie Sendyk, Jakub Skierka, Jacek Arentewicz i Michał Chudy.

Cała piątka jest na co dzień w szerokiej kadrze Polski. Jednak jak na razie sukcesem dla nich jest sam udział w dużych międzynarodowych imprezach.

>> MAJA WŁOSZCZOWSKA

Tej postaci przedstawiać nie trzeba. Jedna z nielicznych zawodniczek, które podczas Igrzysk Europejskich legitymowały się posiadaniem medalu olimpijskiego. Polka w Baku wywalczyła brązowy medal, ale był to tylko przedsmak tego co miało się wydarzyć za rok.

W Rio de Janeiro nasza specjalistka od MTB po wspaniałej walce wywalczyła swoje drugie olimpijskie srebro. Nic więc dziwnego, że Maja Włoszczowska uchodzi za jedną z najpopularniejszych polskich sportsmenek.

>> KAJAKARKI

Nie tylko Marta Walczykiewicz sięgała po medale w kajakach. Brązowe krążki zdobyła bowiem nasza czwórka na 500 metrów – Ewelina Wojnarowska, Beata Mikołajczyk, Karolina Naja i Edyta Dzieniszewska. Ta pierwsza była też trzecia indywidualnie.

Karolina Naja i Beata Mikołajczyk rok po Baku wywalczyły medal olimpijski w Rio de Janeiro. Wojnarowskiej i Dzieniszewskiej ta sztuka niestety nigdy się nie udała. Z tego grona na poważnie ściga się już tylko Naja. Zawodniczkę zobaczymy zresztą w Mińsku.