Magazyn Sportowiec – wywiady, analizy, komentarze sportowe

Koniec pewnej epoki. Agnieszka Radwańska kończy karierę!

Agnieszka Radwańska żegna się z kortem /fot. Christopher Johnson, Wikipedia/

„Po trzynastu latach zawodowego grania, kończę swoją przygodę z zawodowym tenisem. Nie jest mi z tym łatwo. W głowie jeszcze tyle wspomnień, emocji zwycięstw tych dwudziestu zdobytych turniejów i tych blisko sześciuset wygranych meczów. Niestety nie mogłam już trenować jak dawniej, a organizm i tak coraz częściej odmawiała posłuszeństwa” – oświadczyła Agnieszka Radwańska.

Polka od dłuższego czasu zmagała się z kontuzją kręgosłupa. Z tego powodu straciła większą część minionego sezonu. Z kolei w turniejach w których brała udział, rzadko pokonywała pierwsze rundy. W rezultacie Radwańska spadła do ósmej dziesiątki w rankingu WTA. Spowodowało to wzrost pogłosek o tym, że jesienią ogłosi decyzję o końcu kariery.

Agnieszka Radwańska przestała być anonimowa w 2005 roku, gdy wygrała juniorski Wimbledon. Później jej kariera stopniowo nabierała tempa. W lipcu 2007 roku Polka wygrała pierwszy turniej WTA. Przez kolejną dekadę triumfowała jeszcze dziewiętnastokrotnie. W 2015 roku zwyciężyła w turnieju WTA Finals kończącym cały sezon. W lipcu 2012 roku Agnieszka Radwańska znalazła się na 2. miejscu rankingu WTA.

Agnieszka Radwańska wygrała 20 turniejów WTA /fot. globalite – https://www.flickr.com/photos/globalite/6202709641/sizes/m/in/photostream/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17167247/

Krakowiance nigdy nie udało się wygrać turnieju wielkoszlemowego. Najbliżej tej sztuki była w 2012 roku, gdy przegrała w finale Wimbledonu z Sereną Williams. W 2013 i 2015 roku Agnieszka Radwańska docierała też do półfinału tego turnieju. Ponadto dwukrotnie Polka grała w półfinale Australian Open (2014, 2016).

Agnieszka Radwańska trzykrotnie startowała na Igrzyskach Olimpijskich. W Londynie była chorążym polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia. Mimo dużych oczekiwań, zawodniczka kończyła zmagania bardzo szybko. Podczas Igrzysk w Londynie wywołała konsternacje kibiców umniejszając znaczenie olimpijskiego startu.